Pensjonat Mięta i Woda - Wdzydze Tucholskie 40

ATRAKCJE REGIONU

Ośrodek wypoczynkowy Kaszuby Mięta i Woda

Pensjonat Mięta i Woda jest w samym centrum niezwykłych atrakcji regionu. Pojezierze Kaszubskie to niezliczona ilość uroczyć jezior, rzek i lasów. Obok strzeżonych plaży znajdziesz także dzikie i ukryte małe zatoki z dala od niepotrzebnych gapiów. Pięćset metrów od gościńca, są dwie plaże – jedna gminna z ratownikiem i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Szczególnie będziesz zachwycony, gdy wybierzesz się na spływ kajakiem po niezwykle malowniczych i dzikich rzekach regionu. 

Swym bogactwem zapraszają Cię zielone i pachnące Kaszubskie lasy, ich cechą szczególną są licznie występujące grzyby i owoce runa leśnego oraz dzikie zwierzęta. Możesz tu spotkać każdego ranka sarenki, jelenie, zające, a nawet żurawie i ptaki drapieżne. Bardziej cierpliwi mogą liczyć na mrożące krew w żyłach spotkanie oko w oko z wilkiem lub dzikiem.

Atrakcje w okolicy

 

Wdzydzki Park Krajobrazowy

Obejmuje jezioro Wdzydzkie i kilka mniejszych jezior otoczonych borami. Leśno-pojezierny obszar parku wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem krajobrazu. Szata roślinna parku jest różnorodna i dobrze zachowana. W pełni wykształcona jest roślinność wodna i torfowiskowa

 Jezioro Wdzydze

Zwane również kaszubskim morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą – to jezioro w Borach Tucholskich w powiecie kościerskim, na obszarze Kaszub Południowych. Obejmuje połączonych ze sobą pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, który jest zamieszkany, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek), których całkowita powierzchnia wynosi 150,7 ha. Przez Wdzydze przepływa Wda. W jeziorze Wdzydzkim można spotkać gatunek ryby – troć.

  

Czarna Woda – Szlak Kajakowy rzeki Wdy

Rzeka Wda płynie wzdłuż zachodniej i południowej granicy gminy. Szlak kajakowy zaliczany do 15 głównych szlaków kajakowych i uznawany za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków w Polsce.

 

Rezerwat przyrody – Krwawe Doły

Położony jest na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, na terenie gminy Stara Kiszewa w pobliżu miejscowości Olpuch. Powstał on w 1996 roku i posiada powierzchnię ok. 13 ha. Został on utworzony w celu zachowania charakterystycznego dla Borów Tucholskich siedliska boru suchego i świeżego z rzadkimi chronionymi roślinami i porostami.

Rezerwat Przyrody Kręgi Kamienne

Rezerwat „Kręgi Kamienne” znajduje się na północny wschód od Chojnic i 14km. na północ od Czerska. Ten malowniczy zakątek został uznany za rezerwat przyrody w 1958r. Miejsce to oprócz rezerwatu przyrody jest także bardzo interesującym skupiskiem archeologicznym. Wewnątrz ogrodzenia pośród rzadkiego sosnowego lasu znajduje się 10 całych i fragmenty kręgów kamiennych. Prócz kręgów na terenie rezerwatu znajduje się około 30 kurhanów, o średnicy od 8 do 12m.

 

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – 49 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku.

 

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich o wysokości ponad 35 metrów. Drewniana konstrukcja z drewna modrzewia posiada trzy platformy na 10, 20 i 30 metrach wysokości. Z wieży roztacza się zapierający dech w piersi widok na krzyż jezior wdzydzkich oraz wyspę Ostrów Wielki. Na najwyższej z platform znajduje się luneta do użytku turystów.

 

Muzeum w Szymbarku

Centrum Edukacji i Promocji Regionu mieści się w Szymbarku, miejscowości położonej ok. 15 km za Kościerzyną w stronę Gdańska, u podnóża najwyższego wzniesienia pasma Wzgórz Szymbarskich – Wieżycy. W ofercie turystycznej Muzeum znajdziemy m.in. Dom stojący na głowie, Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka i mnóstwo innych atrakcji.

 

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Ponadto, atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce.

Zimowe Atrakcje

Ośrodek Narciarski w Wieżycy

Jest największym na Pomorzu Ośrodkiem Narciarskim Koszałkowo-Wieżyca, który oferuje nie tylko możliwość uprawiania sportów zimowych ale także jest celem rekreacyjnych wypraw rodzinnych.
Do dyspozycji są dwa stoki narciarskie z ośmioma wyciągami, w tym uwielbiane przez wszystkich , a szczególnie przez dzieci „dętki” – snowtubing. Stok narciarski jest oświetlony, ratrakowany, dł. 300m. Posiada 4 wyciągi orczykowe, 2 wyciągi – 6 torów do snowtubingu, wyciąg dla początkujących, wyciąg taśmowy dla początkujących, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, restauracja. Przy stokach znajdują się wypożyczalnie sprzętu do uprawiania narciarstwa i snowbordu – dostępne jest 1000 kompletów dla dorosłych, młodzieży i dzieci