fbpx

ATRAKCJE REGIONU

Pensjonat Mięta i Woda

Pensjonat Mięta i Woda jest w samym centrum niezwykłych atrakcji regionu. Pojezierze Kaszubskie to niezliczona ilość uroczyć jezior, rzek i lasów. Obok strzeżonych plaży znajdziesz także dzikie i ukryte małe zatoki z dala od niepotrzebnych gapiów. Pięćset metrów od gościńca, są dwie plaże – jedna gminna z ratownikiem i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Szczególnie będziesz zachwycony, gdy wybierzesz się na spływ kajakiem po niezwykle malowniczych i dzikich rzekach regionu.

Swym bogactwem zapraszają Cię zielone i pachnące Kaszubskie lasy, ich cechą szczególną są licznie występujące grzyby i owoce runa leśnego oraz dzikie zwierzęta. Możesz tu spotkać każdego ranka sarenki, jelenie, zające, a nawet żurawie i ptaki drapieżne. Bardziej cierpliwi mogą liczyć na mrożące krew w żyłach spotkanie oko w oko z wilkiem lub dzikiem.

Wdzydzki Park Krajobrazowy

Obejmuje jezioro Wdzydzkie i kilka mniejszych jezior otoczonych borami. Leśno-pojezierny obszar parku wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem krajobrazu. Szata roślinna parku jest różnorodna i dobrze zachowana. W pełni wykształcona jest roślinność wodna i torfowiskowa

Rezerwat Przyrody Kręgi Kamienne

Rezerwat „Kręgi Kamienne” znajduje się na północny wschód od Chojnic i 14km. na północ od Czerska. Ten malowniczy zakątek został uznany za rezerwat przyrody w 1958r. Miejsce to oprócz rezerwatu przyrody jest także bardzo interesującym skupiskiem archeologicznym. Wewnątrz ogrodzenia pośród rzadkiego sosnowego lasu znajduje się 10 całych i fragmenty kręgów kamiennych. Prócz kręgów na terenie rezerwatu znajduje się około 30 kurhanów, o średnicy od 8 do 12m.

Rezerwat przyrody – Krwawe Doły

Położony jest na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, na terenie gminy Stara Kiszewa w pobliżu miejscowości Olpuch. Powstał on w 1996 roku i posiada powierzchnię ok. 13 ha. Został on utworzony w celu zachowania charakterystycznego dla Borów Tucholskich siedliska boru suchego i świeżego z rzadkimi chronionymi roślinami i porostami.

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – 49 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku.

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich o wysokości ponad 35 metrów. Drewniana konstrukcja z drewna modrzewia posiada trzy platformy na 10, 20 i 30 metrach wysokości. Z wieży roztacza się zapierający dech w piersi widok na krzyż jezior wdzydzkich oraz wyspę Ostrów Wielki. Na najwyższej z platform znajduje się luneta do użytku turystów.

Jezioro Wdzydze

Zwane również kaszubskim morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą – to jezioro w Borach Tucholskich w powiecie kościerskim, na obszarze Kaszub Południowych. Obejmuje połączonych ze sobą pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, który jest zamieszkany, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek), których całkowita powierzchnia wynosi 150,7 ha. Przez Wdzydze przepływa Wda. W jeziorze Wdzydzkim można spotkać gatunek ryby – troć.

Rejsy Statkiem Stolem II

Wszystkich, którzy chcą zwiedzić jeziora Wdzydzkie oraz podziwiać piękno przyrody zapraszamy na rejsy STATKIEM STOLEM II. To niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. Czysta woda, piękne lasy oraz wyspy kuszą każdego, aby choć na chwilę opuścić stały ląd. Standardowy rejs trwa około godziny, w trakcie której opływana jest największa wyspa wdzydzkiego akwenu „Ostrów Wielki”.  W przypadku większej ilości chętnych organizowane są dodatkowe rejsy. Organizowane są także rejsy pozaplanowe, dla wycieczek i grup zorganizowanych.

Czarna Woda – Szlak Kajakowy rzeki Wdy

Rzeka Wda płynie wzdłuż zachodniej i południowej granicy gminy. Szlak kajakowy zaliczany do 15 głównych szlaków kajakowych i uznawany za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków w Polsce.

Akwedukt w Fojutowie

Niedaleko wsi Fojutowo znajduje się niezwykły zabytek z XIX wieku – współczesny akwedukt. Jest to zabytek, którego zadaniem było umożliwienie skrzyżowania się wód rzeki Czerska Struga oraz Wielkiego Kanału Brdy. Akwedukt ma 75 metrów długości oraz ok. 9 metrów wysokości. Jest to najdłuższy tego typu obiekt w naszym kraju. Pierwotnie budowla była wykonana z kamieni i cegieł. Jednak podczas remontu w latach 70. XX wieku zastąpiono je płytami żelbetonowymi. W 2002 roku poprawiono ten błąd przywracając wygląd do stanu z 1848 roku, kiedy to wybudowano ten obiekt. Będąc już w tej okolicy warto też wspiąć się na wieżę znajdującą się niedaleko Fojutowa.

Muzeum w Szymbarku

Centrum Edukacji i Promocji Regionu mieści się w Szymbarku, miejscowości położonej ok. 15 km za Kościerzyną w stronę Gdańska, u podnóża najwyższego wzniesienia pasma Wzgórz Szymbarskich – Wieżycy. W ofercie turystycznej Muzeum znajdziemy m.in. Dom stojący na głowie, Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka i mnóstwo innych atrakcji.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Ponadto, atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce.

Kaszubski Park Miniatur

Masz chwilę wolnego czasu, jesteś ciekaw jak świat wygląda z góry nie koniecznie wsiadając do samolotu czy balonu? Zapraszamy do Nas – Kaszubskiego Parku Miniatur!!! Przygotowaliśmy dla Państwa nie lada atrakcję. W jednym miejscu, w jednej skali 1:25, można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski, Świata. Przygotowujemy modele najbardziej znanych obiektów – m.in.; kościołów, zamków, dworków i innych ciekawych budowli. Odtworzona została osada kaszubska, są latarnie morskie. Chcemy, aby park oprócz walorów estetycznych pełnił role edukacyjną. Marzy się nam mapa Kaszub gdzie oglądając obiekty w mikro skali będziemy mogli zaplanować sobie wycieczkę gdzie pojechać w czasie urlopu czy weekendu.Kaszuby to motyw przewodni – jednak w parku przewidziano też na obiekty z Polski i ze Świata.

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

W Muzeum Akordeonu znajduje się ponad 120 instrumentów, z różnych zakątków świata. Znaczna część zbiorów pochodzi z krajów,  w których instrumenty te cieszą się ogromną popularnością, m.in. z Niemiec, Włoch, Francji i Rosji. Nie zabrakło także eksponatów z Polski, czy miejsc tak odległych, jak Chiny. Wszystkie eksponaty znajdujące się w Muzeum Akordeonu należą do rodziny instrumentów działających na zasadzie stroika przelotowego.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

XVIII-wieczny dworek w Będominie, małej miejscowości położonej nieopodal Kościerzyny, w którym urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Obecnie mieści się tam jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentuje  też zabytkowe wnętrza  pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku.

 

Stara Kiszewa – Zamek Kiszewski

Relikty warowni posadowione są na szczycie wzniesienia opadającego ku pradolinie rzeki Wierzycy. Wzniesienie znajduje się około 2 km na południowy wschód od wsi. Od około 1281 roku w miejscu późniejszego zamku znajdował się gród książąt pomorskich.
W roku 1316 gród został przejęty przez zakon krzyżacki, który w końcu I połowy XIV wieku zbudował w tym samym miejscu murowany zamek. Obecnie zachowane mury pochodzą jednak w dużej części z nowożytnych przebudów zamku

 

Zamek W Malborku

Zamek w Malborku to słynny zamek krzyżacki z XIII wieku, jest on największy na świecie pod względem powierzchni i znajduje się na liście zabytków UNESCO. Zamek leży na prawym brzegu rzeki Nogat, zbudowany jest z cegły, a w jego formie można dostrzec liczne elementy gotyckie.Zamek w Malborku ma bardzo długą i bogatą historię, jest też największą średniowieczną twierdzą Europy. Zamek stanowi obiekt rezydencyjno-obronny i reprezentuje styl gotycki. Według szacunków budynek w obecnej formie składa się z kilkunastu tysięcy milionów cegieł, a dawniej, w swojej pierwotnej formie mogło ich być 30–50 milionów.

Zamek w Bytowie 

W niewielkim Bytowie na Kaszubach stoi zamek – dawna krzyżacka twierdza z XIV wieku, która odremontowana w II połowie XX wieku otwarła swe podwoje dla turystów, najpierw w postaci Muzeum i Centrum Kultury, a obecnie jako hotel i restauracja.Przy murze północnym znajduje się Dom Zakonny – główny i zarazem najstarszy gotycki budynek, naprzeciw Dom Książęcy, a przy murze wschodnim Dom Wdów i Dom Sądu. Zamek bytowski znalazł się na utworzonym w Polsce Północnej „Szlaku Zamków Gotyckich”.

 

Zamek Łapalice

Zamek we wsi Łapalice słynie z zamku, którego budowa nie została dokończoną, choć zapowiadała się całkiem interesująco. Zamek znajduje się w odległości około 5km od Kartuz. Znajdujemy go niemalże ukrytego w lasach. Tuż obok widnieje małej jeziorko Rekowo. Przed zamkiem znajdujemy dziś niewielki parking.

Lot Paralotnią

Lotnisko w Borsku w sercu Borów Tucholskich jest miejscem magicznym. Jest to miejsce, z którego wznosimy się w trzeci wymiar – powietrze. Teraz możliwe jest, aby każdy mógł zasmakować wrażeń jakie daje paralotnia, poczuć nieograniczoną wolność oraz na specjalne życzenie duuużo adrenaliny.

Ferma strusi w Garczynie 

Farma Strusi Afrykańskich w Garczynie powstała w 1993 roku i była pierwszym takim obiektem w Polsce. Obecnie hodowla obejmuje ponad 220 okazów tych zwierząt, które przebywają na 5,5 ha wybiegów. Oprócz działalności hodowlanej obiekt udostępniany jest do zwiedzania turystom. Można tu zwiedzić farmę, spróbować swoich sił w jeździe na koniu czy wielbłądzie, skosztować jajecznicy ze strusiego jaja oraz zakupić pamiątki.Oprócz strusi, mieszka tu wiele innych zwierząt będących wielką atrakcją szczególnie dla dzieci.

Park Edukacyjny Zoo – Egzotyczne Kaszuby

Park Edukacyjny Zoo – Egzotyczne Kaszuby to miejsce pełne zaskakujących atrakcji. Obecność kilkudziesięciu egzotycznych gatunków zwierząt, nowoczesne kino 3D oraz wiele innych atrakcji sprawiają, że przygody w naszym Parku są niezapomniane.Podczas wizyty w Parku istnieje możliwość skorzystania z opieki przewodnika, dzięki czemu goście mogą nie tylko oglądać zwierzaki, ale również dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat, a nawet dotknąć i zrobić sobie zdjęcie z wybranymi okazami.

Ośrodek Narciarski Przywidz

Ośrodek Narciarski mieści się w Przywidzu na Kaszubach. Do największych atrakcji ośrodka należy:  1 stok główny o długości 800 m trasy zjazdowej z 2 wyciągami orczykowymi. Stok sztucznie dośnieżany oraz oświetlony, wypożyczalnia nart i snowboardów wraz z serwisem, szkoła nart i snowboardu Paul Ski, szkoła snowboardu Alsakan Snowboard,  snowtubing czyli zjazd na dętkach, Stacja Rodzinka – ogrodzony teren z atrakcjami do nauki dla najmłodszych oraz trasa dla narciarzy biegowych

Wyciągi Narciarskie Amalka Pomorze

Wyciągi Narciarskie na stoku Amalka na Kaszubach – Pomorze. Amalka miejscowość położona w sercu Kaszub. Dogodna lokalizacja sprawia, że w ciągu godziny można dojechać tu z Trójmiasta. Na miejscu znajdą Państwo wypożyczalnie sprzętu zimowego. Nauka jazdy na nartach (grupowa lub indywidualna) po wcześniejszym umówieniu się z instruktorem.

Ośrodek Narciarski w Wieżycy

Jest największym na Pomorzu Ośrodkiem Narciarskim Koszałkowo-Wieżyca, który oferuje nie tylko możliwość uprawiania sportów zimowych ale także jest celem rekreacyjnych wypraw rodzinnych.

Do dyspozycji są dwa stoki narciarskie z ośmioma wyciągami, w tym uwielbiane przez wszystkich , a szczególnie przez dzieci „dętki” – snowtubing. Stok narciarski jest oświetlony, ratrakowany, dł. 300m. Posiada 4 wyciągi orczykowe, 2 wyciągi – 6 torów do snowtubingu, wyciąg dla początkujących, wyciąg taśmowy dla początkujących, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, restauracja. Przy stokach znajdują się wypożyczalnie sprzętu do uprawiania narciarstwa i snowbordu – dostępne jest 1000 kompletów dla dorosłych, młodzieży i dzieci.