ATRAKCJE REGIONU
Ośrodek Mięta i Woda
Swym bogactwem zapraszają Cię zielone i pachnące kaszubskie lasy, ich cechą szczególną są licznie występujące grzyby i owoce runa leśnego oraz dzikie zwierzęta. Możesz tu spotkać każdego ranka sarenki, jelenie, zające, a nawet żurawie i ptaki drapieżne. Bardziej cierpliwi mogą liczyć na mrożące krew w żyłach spotkanie oko w oko z wilkiem lub dzikiem.
Popularnymi atrakcjami regionu są Kaszubski Park Etnograficzny, Kamienne Kręgi w Odrach, Muzeum w Szymbarku, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie oraz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Warto również odwiedzić Kaszubski Park Miniatur oraz Park Edukacyjne Zoo – Egzotyczne Kaszuby czy Farmę Strusi w Garczynie. Miłośnikom historii polecamy Zamki: w Malborku, w Starej Kiszewie i w Bytowie.
Trasy rowerowe i biegowe -> 0 km od ośrodka
Wokół ośrodka znajduje się wiele tras oznaczonych oznaczonych różnym stopniem trudności.
Od szlaków rodzinnch przyjazdnych nawet dla małych dzieci przez klasyczne trasy jak np. „dookoła jezior Wdzydzkich – 43 km” po trasy matarońskie, triatlonowe np. Kaszebe Runda.
W ośrodku dla gości jest przygotowanych kilka rowerów górskich i turystycznych (dostępne również z fotelikami dla dzieci).
Wdzydzki Park Krajobrazowy
Obejmuje Jezioro Wdzydzkie i kilka mniejszych jezior otoczonych borami. Leśno-pojezierny obszar parku wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem krajobrazu. Szata roślinna parku jest różnorodna i dobrze zachowana. W pełni wykształcona jest roślinność wodna i torfowiskowa.
Wypożyczalnia sprzetu wodnego -> od 300 m od ośrodka
Kajaki, łódki, rowery wodne, supy, windsurfing, jachty można wypożyczyć na jednej z plaż wókół jeziora Wdzydze i ośródka.
Plaża – > od 300 m od ośrodka
Do dyspozycji gości pozostaje kilka piaszczystych plaż.
Najbliższa publiczna z boiskiem do siatkówki plażowej, placem zabaw dla dzieci i pomostem.
Jezioro Wdzydze zwane również kaszubskim morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą –
to jezioro na obszarze Kaszub Południowych. Obejmuje połączonych ze sobą pięć jezior:
Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek) – najbliższa ok 500 m od lądu, których całkowita powierzchnia wynosi 150,7 ha.
Przez jezioro przepływa rzeka Wda. W jeziorze Wdzydzkim można spotkać rożne gatunki ryb np. troć.
Minigolf edukacyjny -> 35 km od ośrodka
Przyjemna rozrywka dla małych i dużych gości na łace i w lesie w asyscie żywych zwierząt
Tu znajdziesz 10 tematycznych dołków, a każdy z nich stanowi odrębne wyzwanie i krok po kroku odkrywa przed Tobą tajemnice pięknych Kaszub. To tutaj zmierzysz się z zadaniem, jakim jest wbicie piłki na niedostępną Wieżycę, spróbujesz ominąć igłę na ogromnym kaszubskim hafcie i udasz się na poszukiwania leśnej,
króliczej nory. A to tylko początek wspaniałej zabawy!
Nauka jazdy konnej -> 2 km od ośrodka
Na terenie Lipy można skorzystać z jazdy konnej, oferta skierowana jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Coś dla siebie znajdą u nas zaawansowani, ale też początkujący jeźdźcy.
Nauka latania na paralotni -> 1,5 km od ośrodka
Obok ośrodka na lotnisku w Borsku można skorzystać z oferty jednej z kilku firm oferujących nauke latania na paralotni
Okolica rzeki Wdy, lasów, pól i jezior Wdzdzkich jest piękna i warta zobaczenia jej na własne oczy w lotu ptaka.
Na lotnisku prowadzone są także szkolenia do świadectwa kwalifikacji Pilota paralotni PGP wszystkich typów oraz
Pilota wiatrakowca ultralekkiego.
Kamienne Kręgi Odry -> 10 km od ośrodka
Chcesz poczuć moc pozytywnej energii?
Najwieksze kamienne kręgi w Europie stworzone ok 200 n.e. przez plemiona Gotów mogą to sprawić.
Rezerwat „Kręgi Kamienne” został uznany za rezerwat przyrody w 1958r. i znajduje się w lesie na obszarze kilku hetarów. Miejsce to oprócz rezerwatu przyrody jest także bardzo interesującym skupiskiem
archeologicznym. Wewnątrz ogrodzenia pośród rzadkiego sosnowego lasu znajduje
się 10 całych i fragmenty kręgów kamiennych. Prócz kręgów na terenie rezerwatu znajduje się około 30 kurhanów,
o średnicy od 8 do 12m.
Rezerwat przyrody – Krwawe Doły
Położony jest na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, na terenie gminy Stara Kiszewa w pobliżu miejscowości Olpuch. Powstał on w 1996 roku i posiada powierzchnię ok. 13 ha. Został on utworzony w celu zachowania charakterystycznego dla Borów Tucholskich siedliska boru suchego i świeżego z rzadkimi chronionymi roślinami i porostami.
Kaszubski Park Etnograficzny -> 13 km od ośrodka lądem lub 4 km wodą
Najstarszy skansen w Polsce.
Znajduje się tu ponad 50 budynków charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu Kaszub,
Kociewia i Borów Tucholskich z okresu od XVII do XX wieku.
Zwiedzający mogą podziwiać bogactwo dawnej architektury drewnianej
Pomorza wraz z wyposażeniem: chałupy, dwory, szkołę, wiatraki, kościoły, karczmy,
budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze.
W zagrodach prezentowane są: metody ucierania tabaki i mielenia zboża, pranie,
maglowanie, krawiectwo, tkactwo, praca kowala, kołodzieja i robotnika leśnego.
Muzeum proponuje różnorodne warsztaty i pokazy, zarówno dla zwiedzających
indywidualnie jak i dla grup. Ogromny obszar parku etnograficznego
– 22 ha – pozwala odpocząć wśród otaczających budynki ogrodów, sadów,
pól i zagajników.
Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano interaktywną wystawę
„Muzeum do zabawy?” – na której dzieci mogą doświadczyć przeszłości i zaplanować
muzeum przyszłości. To wystawa, na której wolno dotykać eksponatów:
sprawdzić, jak się śpi pod pierzyną, zajrzeć do wnętrza żeliwnej wafelnicy
i poszperać w kuchennym kredensie.
Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich
Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich o wysokości ponad 35 metrów. Drewniana konstrukcja z drewna modrzewia posiada trzy platformy na 10, 20 i 30 metrach wysokości. Z wieży roztacza się zapierający dech w piersi widok na krzyż jezior wdzydzkich oraz wyspę Ostrów Wielki. Na najwyższej z platform znajduje się luneta do użytku turystów.
Jezioro Wdzydze
Zwane również kaszubskim morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą – to jezioro w Borach Tucholskich w powiecie kościerskim, na obszarze Kaszub Południowych. Obejmuje połączonych ze sobą pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, który jest zamieszkany, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek), których całkowita powierzchnia wynosi 150,7 ha. Przez Wdzydze przepływa Wda. W jeziorze Wdzydzkim można spotkać gatunek ryby – troć.
Wszystkich, którzy chcą zwiedzić jeziora Wdzydzkie oraz podziwiać piękno przyrody zapraszamy na rejsy STATKIEM STOLEM II. To niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. Czysta woda, piękne lasy oraz wyspy kuszą każdego, aby choć na chwilę opuścić stały ląd. Standardowy rejs trwa około godziny, w trakcie której opływana jest największa wyspa wdzydzkiego akwenu „Ostrów Wielki”. W przypadku większej ilości chętnych organizowane są dodatkowe rejsy. Organizowane są także rejsy pozaplanowe, dla wycieczek i grup zorganizowanych.
Spływy kajakowe -> 1,3 km od ośrodka
Polecamy trasy rekreacyjne, przyjazne dla dzieci, które trwają od 1,5 godz. do ok 3,5 godz. lub dłuższe całodzienne po urokliwej rzece Wdzie.
Jest możliwość zawiezienia i przywiezienia Gości ze spływu do Ośrodka.
Szlak kajakowy po Wdzie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków w Polsce.
Niedaleko wsi Fojutowo znajduje się niezwykły zabytek z XIX wieku – współczesny akwedukt. Jest to zabytek, którego zadaniem było umożliwienie skrzyżowania się wód rzeki Czerska Struga oraz Wielkiego Kanału Brdy. Akwedukt ma 75 metrów długości oraz ok. 9 metrów wysokości. Jest to najdłuższy tego typu obiekt w naszym kraju. Pierwotnie budowla była wykonana z kamieni i cegieł. Jednak podczas remontu w latach 70. XX wieku zastąpiono je płytami żelbetonowymi. W 2002 roku poprawiono ten błąd przywracając wygląd do stanu z 1848 roku, kiedy to wybudowano ten obiekt. Będąc już w tej okolicy warto też wspiąć się na wieżę znajdującą się niedaleko Fojutowa.
Muzeum w Szymbarku
Centrum Edukacji i Promocji Regionu mieści się w Szymbarku, miejscowości położonej ok. 15 km za Kościerzyną w stronę Gdańska, u podnóża najwyższego wzniesienia pasma Wzgórz Szymbarskich – Wieżycy. W ofercie turystycznej Muzeum znajdziemy m.in. Dom stojący na głowie, Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka i mnóstwo innych atrakcji.
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Ponadto, atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce.
Masz chwilę wolnego czasu, jesteś ciekaw jak świat wygląda z góry nie koniecznie wsiadając do samolotu czy balonu? Zapraszamy do Nas – Kaszubskiego Parku Miniatur! W jednym miejscu, w jednej skali 1:25, można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski, Świata. Przygotowujemy modele najbardziej znanych obiektów – m.in.; kościołów, zamków, dworków i innych ciekawych budowli. Odtworzona została osada kaszubska, są latarnie morskie. Chcemy, aby park oprócz walorów estetycznych pełnił role edukacyjną. Marzy się nam mapa Kaszub gdzie oglądając obiekty w mikro skali będziemy mogli zaplanować sobie wycieczkę gdzie pojechać w czasie urlopu czy weekendu.Kaszuby to motyw przewodni – jednak w parku przewidziano też na obiekty z Polski i ze Świata.
W Muzeum Akordeonu znajduje się ponad 120 instrumentów, z różnych zakątków świata. Znaczna część zbiorów pochodzi z krajów, w których instrumenty te cieszą się ogromną popularnością, m.in. z Niemiec, Włoch, Francji i Rosji. Nie zabrakło także eksponatów z Polski, czy miejsc tak odległych, jak Chiny. Wszystkie eksponaty znajdujące się w Muzeum Akordeonu należą do rodziny instrumentów działających na zasadzie stroika przelotowego.
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
XVIII-wieczny dworek w Będominie, małej miejscowości położonej nieopodal Kościerzyny, w którym urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Obecnie mieści się tam jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentuje też zabytkowe wnętrza pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku.
Relikty warowni posadowione są na szczycie wzniesienia opadającego ku pradolinie rzeki Wierzycy. Wzniesienie znajduje się około 2 km na południowy wschód od wsi. Od około 1281 roku w miejscu późniejszego zamku znajdował się gród książąt pomorskich.
W roku 1316 gród został przejęty przez zakon krzyżacki, który w końcu I połowy XIV wieku zbudował w tym samym miejscu murowany zamek. Obecnie zachowane mury pochodzą jednak w dużej części z nowożytnych przebudów zamku
Zamek W Malborku
Zamek w Malborku to słynny zamek krzyżacki z XIII wieku, jest on największy na świecie pod względem powierzchni i znajduje się na liście zabytków UNESCO. Zamek leży na prawym brzegu rzeki Nogat, zbudowany jest z cegły, a w jego formie można dostrzec liczne elementy gotyckie.Zamek w Malborku ma bardzo długą i bogatą historię, jest też największą średniowieczną twierdzą Europy. Zamek stanowi obiekt rezydencyjno-obronny i reprezentuje styl gotycki. Według szacunków budynek w obecnej formie składa się z kilkunastu tysięcy milionów cegieł, a dawniej, w swojej pierwotnej formie mogło ich być 30–50 milionów.
W niewielkim Bytowie na Kaszubach stoi zamek – dawna krzyżacka twierdza z XIV wieku, która odremontowana w II połowie XX wieku otwarła swe podwoje dla turystów, najpierw w postaci Muzeum i Centrum Kultury, a obecnie jako hotel i restauracja.Przy murze północnym znajduje się Dom Zakonny – główny i zarazem najstarszy gotycki budynek, naprzeciw Dom Książęcy, a przy murze wschodnim Dom Wdów i Dom Sądu. Zamek bytowski znalazł się na utworzonym w Polsce Północnej „Szlaku Zamków Gotyckich”.
Zamek we wsi Łapalice słynie z zamku, którego budowa nie została dokończoną, choć zapowiadała się całkiem interesująco. Zamek znajduje się w odległości około 5km od Kartuz. Znajdujemy go niemalże ukrytego w lasach. Tuż obok widnieje małej jeziorko Rekowo. Przed zamkiem znajdujemy dziś niewielki parking.
Lot Paralotnią
Lotnisko w Borsku w sercu Borów Tucholskich jest miejscem magicznym. Jest to miejsce, z którego wznosimy się w trzeci wymiar – powietrze. Teraz możliwe jest, aby każdy mógł zasmakować wrażeń jakie daje paralotnia, poczuć nieograniczoną wolność oraz na specjalne życzenie duuużo adrenaliny.
Farma Strusi Afrykańskich w Garczynie powstała w 1993 roku i była pierwszym takim obiektem w Polsce. Obecnie hodowla obejmuje ponad 220 okazów tych zwierząt, które przebywają na 5,5 ha wybiegów. Oprócz działalności hodowlanej obiekt udostępniany jest do zwiedzania turystom. Można tu zwiedzić farmę, spróbować swoich sił w jeździe na koniu czy wielbłądzie, skosztować jajecznicy ze strusiego jaja oraz zakupić pamiątki.Oprócz strusi, mieszka tu wiele innych zwierząt będących wielką atrakcją szczególnie dla dzieci.
Park Edukacyjny Zoo – Egzotyczne Kaszuby to miejsce pełne zaskakujących atrakcji. Obecność kilkudziesięciu egzotycznych gatunków zwierząt, nowoczesne kino 3D oraz wiele innych atrakcji sprawiają, że przygody w naszym Parku są niezapomniane.Podczas wizyty w Parku istnieje możliwość skorzystania z opieki przewodnika, dzięki czemu goście mogą nie tylko oglądać zwierzaki, ale również dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat, a nawet dotknąć i zrobić sobie zdjęcie z wybranymi okazami.
Ośrodek Narciarski mieści się w Przywidzu na Kaszubach. Do największych atrakcji ośrodka należy: 1 stok główny o długości 800 m trasy zjazdowej z 2 wyciągami orczykowymi. Stok sztucznie dośnieżany oraz oświetlony, wypożyczalnia nart i snowboardów wraz z serwisem, szkoła nart i snowboardu Paul Ski, szkoła snowboardu Alsakan Snowboard, snowtubing czyli zjazd na dętkach, Stacja Rodzinka – ogrodzony teren z atrakcjami do nauki dla najmłodszych oraz trasa dla narciarzy biegowych
Wyciągi Narciarskie Amalka Pomorze
Wyciągi Narciarskie na stoku Amalka na Kaszubach – Pomorze. Amalka miejscowość położona w sercu Kaszub. Dogodna lokalizacja sprawia, że w ciągu godziny można dojechać tu z Trójmiasta. Na miejscu znajdą Państwo wypożyczalnie sprzętu zimowego. Nauka jazdy na nartach (grupowa lub indywidualna) po wcześniejszym umówieniu się z instruktorem.
Ośrodek Narciarski w Wieżycy
Jest największym na Pomorzu Ośrodkiem Narciarskim Koszałkowo-Wieżyca, który oferuje nie tylko możliwość uprawiania sportów zimowych ale także jest celem rekreacyjnych wypraw rodzinnych.
Do dyspozycji są dwa stoki narciarskie z ośmioma wyciągami, w tym uwielbiane przez wszystkich , a szczególnie przez dzieci „dętki” – snowtubing. Stok narciarski jest oświetlony, ratrakowany, dł. 300m. Posiada 4 wyciągi orczykowe, 2 wyciągi – 6 torów do snowtubingu, wyciąg dla początkujących, wyciąg taśmowy dla początkujących, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, restauracja. Przy stokach znajdują się wypożyczalnie sprzętu do uprawiania narciarstwa i snowbordu – dostępne jest 1000 kompletów dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
OPINIE GOŚCI
Klienci o Nas
“Pobyt był bardzo przyjemny”
“Hotel rewelacja”
"Hotel rewelacja! Bardzo miła obsługa, pokoje czyste, wygodne, ładne otoczenie, miejsce dla dzieci, dobra lokalizacja. Super miejsce, polecam <3 ;)"